Lokálne potraviny: Prečo sa vydať na túto cestu?

zdravé ovocie a zelenina

Zo všetkých strán sa na náš valia informácie, že potraviny zo supermarketov sú nezdravé a plné umelých látok a chemikálií. Čo robiť, keď vás už starká nezásobuje produktmi zo svojej záhradky? Oplatí sa investovať do lokálnych potravín a kde ich môžete nájsť?

Výhody lokálnych potravín?

Lokálne potraviny boli vypestované v regiónoch, v ktorých človek žije. Preto je dopad na životné prostredie oveľa nižší než pri dovážaných potravinách. Tieto potraviny sú vďaka genéze pre telo a organizmus prirodzené a tiež aj zdravšou alternatívou.

Miestne potraviny by mali byť súčasťou každodenného jedálnička. Zabezpečujú nielen imunitu a jej posilnenie najmä v chladnejšom počasí, ale sú často čerstvejšie, chutnejšie a niekedy majú aj priaznivejšiu cenu.

Okrem ekologického a zdravotného hľadiska sa môžeme pozrieť aj na ekonomickú oblasť. Konzumáciou a kúpou týchto produktov podporujete prácu ľudí v krajine a zvyšujeme podiel ekonomiky na trhu.

Ďalšie plusy týchto surovín:

  • Prirodzená chuť
  • Vôňa
  • Znalosť pôvodu
  • Sú bez chemikálií a iných umelých látok

lokálne potravinyKaždé ročné obdobie so sebou prináša istú rôznorodosť a široké spektrum miestnych surovín. Vyberajte si preto také zdravé  potraviny, ktoré sú práve aktuálne v sezóne. Jar so sebou prináša prvú zeleninu a jeseň zase mnoho chutného a zdravého ovocia ako napríklad slivky, hrušky, hrozno, jablká.

Dovoz každé kúska ovocia či zeleniny zaťažuje naše životné prostredie. A má vôbec zmysel konzumovať španielske paradajky v zime? Umelo vyrastené paradajky bez živín, lahodnej chuti nepotešia určite nikoho. Alebo jablko dovezené zo zahraničia, ktoré bolo niekoľkokrát chemicky upravené a po výživných látkach ani chýru ani slychu. Takéto plodiny sú väčšinou zbierané skôr ako stihnú dozrieť a preto sa požadované látky strácajú.

Kde hľadať miestne potraviny?

bio mäso

Mať čerstvé domáce vajíčka či syry by bolo ideálne, no nie je to vždy možné. Jedným spôsobom môže byť nájdenie dodávateľa jednotlivých surovín. Nemusí to byť vždy len certifikovaný výrobca, ale kľudne aj spoľahlivý sused či susedka.

Alebo je tu aj iné riešenie – pohodlnou voľbou môže byť nakupovanie výlučne v obchodoch zameraných na miestne potraviny. V mnohých potravinách so zdravou alebo bio stravou sa dajú nájsť plodiny vypestované poľnohospodármi. Najčastejšie sa v týchto bio obchodoch vyskytuje ovocie a zelenina, no na vybraných miestach objavíte aj mliečne výrobky a mäso.

Farmárske produkty až do vášho domu

Dnes už na Slovensku existujú rôzne projekty a dokonca aj také, že si môžete objednať online spomedzi 1000 produktov od slovenských farmárov a chovateľov. Objednávka vám príde priamo pred vaše dvere.

A navyše, môže byť lepšia chuť ovocia a zeleniny ako z tých, ktoré vyrástli na slovenských poliach či záhradkách farmárov?

Be the first to comment on "Lokálne potraviny: Prečo sa vydať na túto cestu?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*