Výhody a nevýhody podnikania – nájdi spôsob ako sa postaviť na vlastné nohy

začinam podnikať

Podnikanie nie je zarábanie peňazí. O čom teda podnikanie je? Pozri si porovnanie výhod a nevýhod podnikania oproti bežnému pracovnému pomeru.

Prednedávnom som písal článok, v ktorom som vymenoval výhody a nevýhody pracovného pomeru. Nájsť si zamestnanie je najčastejšia túžba väčšiny z nás. Časom však človek pochopí, že ak chce rozvíjať svoje vlastné predstavy a nechce byť pod dohľadom náladového šéfa, má iba jedinú možnosť, odísť a zmeniť svoj život. Začať podnikať.

Vydaj sa na vlastný Off road

Byť zamestnancom by som prirovnal k pasažierovi pravidelnej autobusovej linky. Zvolíš si miesto kam sa chceš dostať, nastúpiš do autobusu a vezieš sa. Nedokážeš však ovplyvniť ako rýchlo autobus pôjde, ktorými cestami, koľko zastávok bude mať a akú hudbu vodič počas jazdy pustí z rádia. Byť podnikateľom v mojom prirovnaní znamená byť vodičom vo vlastnom aute. Kedykoľvek môžeš zmeniť cieľ svojej jazdy, sám určuješ počet zastávok, smer ako aj rýchlosť jazdy. V neposlednom rade si vyberáš aj spolucestujúcich. Jediné čo nemôžeš robiť vo vlastnom aute je zaspať.

Podnikanie je zmena myslenia

Podnikanie nie je zarábanie peňazí. Znie to možno príliš čudesne, ale faktom je, že väčšina podnikateľov sa rozhodla vydať vlastnou cestou nie pre vidinu ľahko a rýchlo zarobených peňazí, ale pre naplnenie svojich predstáv o živote. Podnikanie je zmena myslenia. Je to opustenie dogmy, ktorá nám je od základnej školy vtĺkaná do hláv. „Vyštuduj a nájdi si dobrú prácu“, zaklínadlo s ktorým vstupujeme do života. Opakovali nám ho učitelia, rodičia ale aj známi. Neustále máme potrebu byť niekym vedení, hľadáme istoty, ktoré nám sľubujú politici, farári, zamestnávatelia a reklamy na šťastný život (ako istota zamestnania prináša neslobodu som písal už v článku ako zarábať peniaze). Ak sa rozhodneš zmeniť svoj život, riskuješ, že okrem seba samého nenájdeš vo svojom okolí nikoho iného, kto by ťa podporil v snahe ísť vlastnou cestou. Je to pochopiteľné. Človek, ktorý nekráča rovnakou cestou ti nedokáže poradiť. Preto sa na rady nepýtaj svojich blízkych, ale hľadaj vzory úplne inde. Za príklad si ber ľudí, ktorí vybudovali úspešné firmy, alebo sami sa vďaka svojej práci stali úspešnými. Oni pochopili, že svet je vo svojej podstate neistý a treba sa tomu prispôsobiť. Istotu našli v slobode.

Výhody podnikania

  • Sloboda – robíš čo chceš, dovolenkuješ kedy chceš, nikoho sa nepýtaš kedy odísť z práce, keď si unavený zdriemneš si. Treba si však uvedomiť, že napriek tejto slobode je len málo podnikateľov, ktorý by ju v plnej miere využili v začiatkoch svojej kariéry. Môcť ísť na letnú dovolenku na dva mesiace ti nikto nezakáže, ak ale chceš naštartovať svoj biznis, musíš sa do toho vložiť naplno a sám uznáš že takéto príjemné aktivity je lepšie odložíť na niekoľko rokov.
  • Príležitosti – podnikanie je o príležitostiach, ktoré sa ti naskytajú. Dnes môžeš predávať topánky, zajtra vytvárať webové stránky. Vybrať si správnu príležitosť je najťažšou úlohou na začiatku. Vyberaj si podľa toho, čo ťa baví. Ak máš vzťah k financiám, pokojne môžeš byť burzovým maklérom, nevyberaj si však túto prácu iba preto, že vyzerá byť dobre platená.
  • Dane a odvody – ako podnikateľ máš možnosť platiť nižšie dane a odvody než bežní zamestnanci. Treba len vedieť ako si správne nastaviť účtovníctvo, aby si z ponúkaných možností využil maximum. Hneď na začiatku podnikania je dobré mať účtovníka, ktorý ti vysvetlí, čo je to daňová optimalizácia.

Nevýhody podnikania

  • Zodpovednosť – v práci sme zvyknutí svoju prácu urobiť ku spokojnosti najbližšieho nadriadeného. V podnikaní však svoju prácu musíš robiť na 100 percent, lebo vieš, že odfláknutá práca ti nepomôže dopracovať sa k úspechu.
  • Poplatky – treba sa naučiť žiť s účtami, platením faktúr, správnych poplatkov, daní a odvodov a strážiť si termíny. Účty si ponechaj pod osobnou kontrolou, aspoň v začiatkoch svojho podnikania. Naučíš sa tak mnohé veci, ktoré ti iní nemusia prezradiť.
  • Samota – viacerí úspešní podnikatelia popisujú, že prvé roky podnikania pociťovali samotu. Ich spoločenský život bol ochudobnený o stretnutia a zábavu s priateľmi, namiesto toho nastúpil tvrdý režim práce, štúdia a strategického premýšľania.

Moja vlastná cesta

Cesta do neba je kľukatá a hrbolatá, takto nejako sa to píše v Biblii. Cesta do neba je cestou k úspechu. Máme tú smolu, že vždy si úspešných ľudí všimneme až vtedy, keď sa úspech dostaví. To, že dosiahnúť cieľ ich stálo veľa námahy a odriekania sa však akosi zabúda spomínať. Podnikanie je spôsob ako sa postaviť na vlastné nohy, nie je to jednoduché ani instantné riešenie, kde do cieľa dorazíš už zajtra. Odhodlanie a prekonávanie množstva prekážok, neraz veľmi ťažkých, si vyžaduje zmeniť najprv samého seba. Si na to pripravený?

Be the first to comment on "Výhody a nevýhody podnikania – nájdi spôsob ako sa postaviť na vlastné nohy"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*